Rozmiar czcionki:
Menu
Gmina Trzeszczany
Gmina
Trzeszczany
shape
Gmina Trzeszczany
Gmina
Trzeszczany

Była dziękczynna msza święta, symboliczne przekazanie chleba, konkurs wieńców i stoisk oraz wspólna zabawa. Rolnicy z gminy Trzeszczany podziękowali za tegoroczne plony podczas dożynek, które w niedzielę 21 sierpnia odbyły się w Mołodiatyczach. Po przerwie spowodowanej pandemią organizatorzy tegorocznych obchodów wrócili do tradycyjnej formuły świętowania zakończenia żniw.

Uroczystość w centrum Mołodiatycz rozpoczęła polowa msza święta w intencji rolników, której przewodniczył proboszcz parafii w Trzeszczanach ksiądz Marek Barszczowski. Po eucharystii starostowie dożynek - Barbara Grandys i Radosław Pająk - przekazali symboliczny bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbóż, wójtowi Stanisławowi Czarnocie. Odbierając bochen wójt obiecał "dzielić chleb godnie i sprawiedliwie, tak aby nikomu go nie zabrakło". Jednocześnie podziękował rolnikom za wysiłek, jaki wkładają w swoją trudną, codzienną pracę.

Nawiązując do dawnych zwyczajów, gdy w polskich rodzinach pielęgnowano szacunek dla chleba i dzielenie się nim, poświęconym bochenkiem dożynkowych gości częstowali starostowie i wójt gminy z małżonką oraz sołtys Mołodiatycz Marta Stankiewicz i radny Mariusz Folusz.

Kolejnym ważnym punktem niedzielnej uroczystości była prezentacja wieńców dożynkowych, zgłoszonych do dorocznego konkursu. Za najładniejszy członkowie jury uznali kompozycję sołectw Zadębce i Zadębce Kolonia. Drugą nagrodę odebrał Ostrówek, a trzecią Trzeszczany Pierwsze. W konkursie stoisk promocyjnych pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Mołodiatycze, drugą nagrodę odebrały Trzeszczany Pierwsze, a trzecia trafiła do Majdanu Wielkiego. Pozostałe delegacje wieńcowe i autorzy stoisk również otrzymali nagrody finansowane, ufundowane przez wójta Stanisława Czarnotę.

Dożynkowy festyn był także okazją do prezentacji dorobku artystycznego zespołów z gminy Trzeszczany. Publiczność oklaskiwała, działające przy miejscowym ośrodku kultury zespoły "Echo", "Niepokorni", "Ostrowiacy" z kapelą z Ostrówka, "Zorzanie" z Zadębiec, "Stokrotki" z Nieledwi oraz zespoły taneczne "Disco Kids" i "Twister" z domu kultury w Nieledwi.

Uczestnicy niedzielnej uroczystości raczyli się przepyszną grochówką i smakołykami, dostępnymi na bogato zastawionych stołach miejscowych gospodyń. Lokalne wiktuały przygotowały w tym roku KGW Mołodiatycze, Bogucice, Drogojówka, Leopoldów, Majdan Wielki, Nieledew, Ostrówek, Trzeszczany Pierwsze, Trzeszczany Drugie, Zaborce i Zadębce. Swoje stoiska promocyjne przygotowali również: hrubieszowski oddział Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Hrubieszowie i Koło Myśliwskie, a także lokalni rękodzielnicy - Barbara Karpiuk i Jolanta Mróz z Mołodiatycz oraz Zenon Stańko z Ostrówka.

Dożynki zakończyła zabawa taneczna "pod chmurką" z zespołem "Rafał&Anna&Arleta".

Organizatorzy święta plonów dziękują wszystkim wystawcom za przygotowanie stołów i wieńców, tym samym podtrzymywanie tradycji dożynkowych oraz licznemu gronu sponsorów za wsparcie finansowe niedzielnej uroczystości.

Swiss Contribution

logoobserwatoriummale

Parafia w Trzeszczanach

ePUAP

PCZK Hrubieszów ostrzeżenia o zagrożeniach

Monitor Polski

Dziennik Ustaw

Powiat Hrubieszów

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

mikroporady.pl

Lubelskie

Informacyjna Agencja Samorządowa

https://internet.gov.pl/