Rozmiar czcionki:
Menu
Gmina Trzeszczany
Gmina
Trzeszczany
shape
Gmina Trzeszczany
Gmina
Trzeszczany

Przedstawiciele gminnych władz samorządowych, organizacji kombatanckich i szkół z gminy Trzeszczany uczcili w środę 21 września 83. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. Zgodnie z tradycją obchody odbyły się w Nieledwi, gdzie są pochowani m.in. żołnierze zamordowani przez bolszewików we wrześniu 1939 roku.Wprowadzeniem do uroczystości był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klas IV - VIII miejscowej szkoły podstawowej w kościele w Nieledwi. Utwory poetyckie wybrała polonistka Marta Kamińska, a o oprawę muzyczną zadbał dyrektor szkoły Andrzej Pachla.

Kolejnym punktem obchodów była msza święta w intencji poległych 24 września 1939 roku porucznika Józefa Rautta i podporucznika rezerwy Włodzimierza Nierychlewskiego oraz innych pomordowanych przez obydwu najeźdźców - niemieckiego i sowieckiego. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii w Nieledwi ksiądz Janusz Granda, a wójt gminy Trzeszczany Stanisław Czarnota podkreślał jak ważna jest pamięć o bohaterach i wydarzeniach sprzed 83 lat.

Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą, poświęconą zamordowanemu w kwietniu 1940 roku w Obwodzie Smoleńskim Kapelanowi Wojska Polskiego księdzu majorowi Stanisławowi Kontkowi oraz w miejscach pochówku porucznika Józefa Rautta i podporucznika Włodzimierza Nierychlewskiego na starym cmentarzu w Nieledwi.

Hołd ofiarom sowieckiej napaści na Polskę oddały poczty sztandarowe szkół podstawowych w Nieledwi, Mołodiatyczach i Trzeszczanach, przedstawiciele gminnych władz samorządowych z wójtem Stanisławem Czarnotą i przewodniczącym rady gminy Mariuszem Piętnowskim, a także delegacje rejonowych kół - Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z prezesem Ireną Olszewską i Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych z prezesem Bolesławem Dumą.

Swiss Contribution

logoobserwatoriummale

Parafia w Trzeszczanach

ePUAP

PCZK Hrubieszów ostrzeżenia o zagrożeniach

Monitor Polski

Dziennik Ustaw

Powiat Hrubieszów

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

mikroporady.pl

Lubelskie

Informacyjna Agencja Samorządowa

https://internet.gov.pl/