Rozmiar czcionki:
Menu
Gmina Trzeszczany
Gmina
Trzeszczany
shape
Gmina Trzeszczany
Gmina
Trzeszczany

Rys historyczny OSP Drogojówka

W 1960 roku z inicjatywy Bonifacego Pająka i Pawła Prokopa powstaje Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Drogojówce. Członkowie:
Pająk Bonifacy - Prezes
Prokop Paweł - Naczelnik
Ożóg Zbigniew - Sekretarz
Zarek Tadeusz - Skarbnik
Pawłoś Marian - Gospodarz
Oliwiak Józef - Mechanik
Matwiejczuk Edward
Radomski Kazimierz
Szostakiewicz Zygmunt
Stasiuk Tadeusz
Nowosad Jan
Mudziuk Jan
Orlon Antoni
Sędłak Stanisław Wacław
Guzik Jan - członek honorowy
Pająk Eugeniusz - członek wspierający
Pająk Julian - członek wspierający usługujący z końmi
Matwiejczuk Jan - członek wspierający usługujący z końmi.

Jednostka działa biorąc udział w różnych uroczystościach i pracach na rzecz OSP i miejscowego środowiska. Pełną działalność statutową Jednostka osiąga w 1964 roku po otrzymaniu z Komendy Powiatowej motopompy i pozostałego sprzętu p-poż.
W 1984 roku rozpoczynają się przygotowania do budowy remizo-świetlicy przy znaczącym współudziale miejscowego społeczeństwa i władz Gminy.
W roku 1987 nastąpiło uroczyste otwarcie remizo-świetlicy.
Następnym przedsięwzięciem była budowa sklepu który wybudowaliśmy z własnych środków finansowych i dzięki naszej pracy. W 1993 roku budynek sklepu został odsprzedany a pozyskane pieniądze wzbogaciły budżet OSP.
Z funduszy strażackich wybudowano sklep z zapleczem który do dzisiaj jest własnością OSP Działalność OSP to przede wszystkim oczywiście ochrona przeciwpożarowa ale naszą domeną i znakiem rozpoznawczym naszej jednostki są prace społeczne dla poprawy bezpieczeństwa i wygody życia mieszkańców wsi Drogojówka.
Należy tu wspomnieć, że to właśnie dzięki staraniom OSP i ogromnemu zaangażowaniu w roku 1980 wykonano stabilizację drogi oraz przepusty drogowe, pozostałą część prac wykonało RDP Hrubieszów. Budowa miejscowej szkoły w latach siedemdziesiątych nie obyła się bez ofiarnej pomocy druhów strażaków.
Z pełną satysfakcją należy stwierdzić że Jednostka OSP Drogojówka w pełni zasługuje na miano lidera jeżeli chodzi o prace społeczne.
Jednostka własnym staraniem i władz Gminy Trzeszczany w roku 2004 obchodziła jubileusz 40 lecia istnienia z tej racji ufundowano sztandar dla Jednostki i odznaczono brązowym medalem. W uroczystości uczestniczyły władze województwa, powiatu oraz gminy.
W roku 2014 Jednostka obchodziła jubileusz 50 lecia niech to półwiecze działalności i odznaczenie sztandaru srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa będzie hołdem dla tych którzy odeszli z naszych szeregów a to oni właśnie pozostawili po sobie bogatą spuściznę przekazali nam najwyższe wartości jakimi są umiłowanie Ojczyzny i ratowanie życia człowiekowi.

Swiss Contribution

logoobserwatoriummale

Parafia w Trzeszczanach

ePUAP

PCZK Hrubieszów ostrzeżenia o zagrożeniach

Monitor Polski

Dziennik Ustaw

Powiat Hrubieszów

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

mikroporady.pl

Lubelskie

Informacyjna Agencja Samorządowa

https://internet.gov.pl/