Font size:
Menu
Gmina Trzeszczany
Gmina
Trzeszczany
shape
Gmina Trzeszczany
Gmina
Trzeszczany

Zboża zebrane, dlatego rolnicy świętują zakończenie żniw na tradycyjnych dożynkach. Gospodarze z gminy Trzeszczany dziękowali za zbiory podczas święta plonów, które odbyło się w niedzielę 27 sierpnia w Trzeszczanach Pierwszych.Barwny korowód dożynkowych gości uformował się na placu przy świetlicy wiejskiej, skąd pod przewodnictwem starostów dożynkowych Katarzyny Kidyby i Waldemara Chwedczuka przeszedł do kościoła w Trzeszczanach. Mszy świętej dziękczynnej przewodniczył proboszcz miejscowej parafii ksiądz Marek Barszczowski. Podczas eucharystii poświecił chleb, wypieczony z tegorocznych zbóż i wieńce dożynkowe, które wzięły udział w tradycyjnym konkursie. Starostowie dożynkowi przekazali bochen wójtowi gminy Trzeszczany Pawłowi Lipskiemu.
W konkursie wieńców jury oceniło 11 kompozycji. Za najładniejszą jury uznało wieniec, uwity przez Sołectwo Leopoldów, drugie miejsce zajęło Sołectwo Trzeszczany Pierwsze, a trzecią nagrodę odebrało Sołectwo Ostrówek. Pozostałe kompozycje przygotowały koła gospodyń wiejskich Trzeszczany Drugie, Mołodiatycze i Nieledew oraz sołectwa Bogucice, Drogojówka, Majdan Wielki, Zaborce i Zadębce.
Podczas tradycyjnego obrzędu wieńce ośpiewywały zespoły "Echo" "Stokrotki", "Zorzanie", "Niepokorni" i "Ostrowiacy z Kapelą z Ostrówka, działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Trzeszczanach.
Z okazji święta plonów sołectwa z gminy Trzeszczany przygotowały również suto zastawione stoły i stoiska promocyjne, które także zostały poddane ocenie jurorów. W tym konkursie najlepiej wypadły Bogucice, drugie miejsce zajął Majdan Wielki, a trzecią nagrodę otrzymały Trzeszczany Drugie. W tym roku stoły na dożynki przygotowały także koła z miejscowości Trzeszczany Pierwsze, Leopoldów, Mołodiatycze, Nieledew i Ostrówek.
Autorzy wszystkich wieńców i stoisk promocyjnych odebrali nagrody finansowe, które ufundował wójt Paweł Lipski.
Najmłodszym gościom najbardziej przypadły do gustu darmowe "dmuchańce", lody i kiełbaska z grilla, a wszyscy uczestnicy dożynek rozkoszowali się smakiem m.in. przepysznej grochówki.
W części rozrywkowej święta plonów publiczność bawiły Tyszowiecka Kapela Biesiadna oraz zespoły "Beat Magic" i "Bafflo".
Razem z rolnikami z gminy Trzeszczany zakończenie tegorocznych żniw świętowali m.in. Starosta Powiatu Hrubieszowskiego Aneta Karpiuk, dyrektor Cukrowni Werbkowice Maryla Symczuk i Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzelce Krzysztof Gronek.

Swiss Contribution

logoobserwatoriummale

Parafia w Trzeszczanach

ePUAP

PCZK Hrubieszów ostrzeżenia o zagrożeniach

Monitor Polski

Dziennik Ustaw

Powiat Hrubieszów

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

mikroporady.pl

Lubelskie

Informacyjna Agencja Samorządowa

https://internet.gov.pl/