Font size:
Menu
Gmina Trzeszczany
Gmina
Trzeszczany
shape
Gmina Trzeszczany
Gmina
Trzeszczany

Minęła 81. rocznica pomordowania polskich partyzantów przez okupanta niemieckiego za udzielenie pomocy jeńcom radzieckim w Korytynie w gminie Trzeszczany. W sobotę 20 maja ich pamięć uczcili przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich i mieszkańcy okolicznych miejscowości.Przed rozpoczęciem uroczystości mieszkanka Korytyny Janina Luboń została uhonorowana Odznaką Orderu Krzyża Niepodległości, przyznawaną "osobom, które w latach 1939 - 1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego". Ze względu na wiek i stan zdrowia Pani Janina nie mogła uczestniczyć w obchodach, dlatego odebrała odznakę w domu z rąk wicewojewody lubelskiego Bolesława Gzika.

Główne obchody odbyły się w sobotni wieczór przy pomniku w Korytynie, gdzie uhonorowano kolejne cztery osoby. Drugą Odznakę Orderu Krzyża Niepodległości otrzymała Marianna Ważna,
natomiast Odznaką za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość zostali odznaczeni Irena Mazurek, Roman Zając i ksiądz kanonik Włodzimierz Kwietniewski.

W uroczystości uczestniczyli: poseł Sławomir Zawiślak, który jest jednocześnie prezesem zamojskiego okręgu ŚZŻAK, prezesi kół rejonowych związku - w Trzeszczanach Irena Olszewska i w Uchaniach Andrzej Jaroszyński, starosta hrubieszowski Aneta Karpiuk, wójt gminy Trzeszczany Paweł Lipski i przewodniczący rady gminy Mariusz Pietnowski.

W swoich wystąpieniach goście podkreślali zasługi odznaczonych, a wójt Lipski przypomniał historię tragicznych wydarzeń sprzed ponad 80 lat.

Po części oficjalnej została odprawiona msza święta koncelebrowana przez proboszcza parafii w Trzeszczanach księdza Marka Barszczowskiego z homilią księdza kanonika Włodzimierza Kwietniewskiego.

Na zakończenie sobotniej uroczystości poszczególne delegacje złożyły wieńce przy pomniku w Korytynie.

Swiss Contribution

logoobserwatoriummale

Parafia w Trzeszczanach

ePUAP

PCZK Hrubieszów ostrzeżenia o zagrożeniach

Monitor Polski

Dziennik Ustaw

Powiat Hrubieszów

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

mikroporady.pl

Lubelskie

Informacyjna Agencja Samorządowa

https://internet.gov.pl/