Font size:
Menu
Gmina Trzeszczany
Gmina
Trzeszczany
shape
Gmina Trzeszczany
Gmina
Trzeszczany

W niedzielę 29 sierpnia 2021 r. w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej i Narodzenia NMP w Trzeszczanach uroczystą Mszą Świętą rozpoczęły się obchody Dożynek Gminno- Parafialnych w Gminie Trzeszczany. Organizatorem tegorocznych dożynek był Wójt Gminy Trzeszczany przy współudziale Proboszcza Parafii w Trzeszczanach oraz Sołectwa Trzeszczany Pierwsze, Koła Gospodyń Wiejskich w Trzeszczanach, Koła Gospodyń Wiejskich w Nieledwi oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Trzeszczanach. Gospodarzem Dożynek było Sołectwo Trzeszczany Pierwsze, a na starostów tegorocznych dożynek wybrano Panią Paulinę Drewniak mieszkankę Leopoldowa oraz Pana Piotra Zająca mieszkańca Trzeszczan Drugich. W tym roku stoły na dożynki przygotowały: KGW Trzeszczany Pierwsze, KGW Trzeszczany Drugie, KGW Nieledew, KGW Ostrówek, KGW Leopoldów, KGW Mołodiatycze, Sołectwo Zadębce i Zadębce Kolonia. Wystawę płodów rolnych zorganizował Ośrodek Doradztwa Rolniczego o/ Hrubieszów. Swoje stoisko wystawiło również koło łowieckie. Z wieńcami na uroczystości dożynkowe przybyły delegacje
z sołectw: Bogucice, Drogojówka, Leopoldów, Józefin, Mołodiatycze, Majdan Wielki, Nieledew, Ostrówek, Trzeszczany Pierwsze, Trzeszczany Drugie, Zaborce, Zadębce i Zadębce Kolonia.
Uroczystą Mszę Świętą celebrował Proboszcz Parafii w Trzeszczanach ks. Marek Barszczowski. Po mszy starostowie dożynek przekazali bochen chleba na ręce Wójta Gminy Trzeszczany pana Stanisława Czarnoty, który obiecał tak go podzielić by dla wszystkich wystarczyło. Wójt w swoim wystąpieniu podziękował rolnikom za ich trud wkładany w zdobycie tego chleba, docenił ich ciężką pracę i wysiłek jaki każdego dnia ponoszą po to by nam wszystkim tego przysłowiowego chleba nie zabrakło. Po przemówieniu wójta podzielony chleb rozdawano wśród zgromadzonych ludzi. W tym roku ze wszystkimi uczestnikami dożynek chlebem dzielili się starostowie dożynek
Paulina Drewniak i Piotr Zając, Wójt Stanisław Czarnota z małżonką Panią Agatą Czarnota oraz Przewodniczący Rady Gminy Trzeszczany Mariusz Pietnowski wraz z Wiceprzewodniczącą Barbarą Serafin.
Z powodu niekorzystnych warunków pogodowych wieńce dożynkowe pozostały w kościele, tak by każdy zainteresowany łącznie z komisją powołaną do rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy mógł je sobie dokładnie obejrzeć. W tym roku do składu komisji zostali wybrani: Pani Anna Wilkos – Kierownik Biura Powiatowego w Hrubieszowie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Pani Iwona Łącz – technolog piekarnictwa – kierownik zakładu w piekarni Trzeszczany, Ks. Mateusz Kopa – Wikariusz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Trzeszczanach. Po wnikliwej ocenie w kategorii „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” komisja przyznała następujące miejsca:
I miejsce – sołectwo Majdan Wielki,
II miejsce – KGW Nieledew,
III miejsce – sołectwo Józefin
wyróżnienie dla: sołectwo Zadębce i Zadębce Kolonia.
W kategorii stoisk promocyjnych:
I miejsce – KGW Ostrówek,
II miejsce – Trzeszczany Drugie,
III miejsce KGW Leopoldów
wyróżnienie dla: KGW Trzeszczany Pierwsze.
Wszystkie delegacje wieńcowe i stoiska promujące poszczególne sołectwa otrzymały nagrody pieniężne, których sponsorem był Wójt Gminy Trzeszczany. Po części oficjalnej dożynek rozpoczęła się część artystyczna, podczas której mogliśmy obejrzeć występy zespołów ludowych „Ostrowiacy” wraz z kapelą z Ostrówka, „Echo”z Trzeszczan, „Zorzanie” z Zadębiec oraz zespół „Niepokorni”. Z pokazem tanecznym wystąpiły dzieci z zespołu „Bąbelki” z Podhorzec, grupa taneczna „Twister” oraz „Disco Kids”. Pięknie zaśpiewała Julia Ferenc z Bogucic. Wieczorem na zabawie „pod chmurką” zagrał zespół „Mayer House”. Podczas trwania imprezy dożynkowej można się było zaszczepić przeciw covid-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień „Szczepimy się z KGW” w punkcie szczepiennym uruchomionym przez KGW Nieledew. Serdecznie dziękujemy sponsorom, którzy wspomogli finansowo organizację tegorocznych dożynek. A sponsorami Dożynek Gminno-Parafialnych Trzeszczany 2021 byli:
Starostowie Dożynek – Pani Paulina Drewniak i Pan Piotr Zając,
KGW i sołectwo Trzeszczany Pierwsze,
Wójt Gminy Trzeszczany,
Pan Wiesław Leszyński - właściciel przedsiębiorstwa Lew-Pol z Dołhobyczowa,
Firma Elawan Energy Polska,
Hrubieszowska Telewizja Kablowa,
S.E.P. Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie,
Pani Klementyna Poterucha – właścicielka PHU w Trzeszczanach,
Pan Dariusz Skiba – właściciel piekarni w Trzeszczanach,
Pan Adam Knysz – właściciel firmy kamieniarskiej w Trzeszczanach,
PW Perfekt-Tomasz Olszak,
Pan Witold Mil - w imieniu Lubelskiej i Hrubieszowskiej Izby Rolniczej,
Firma OMEGA Barbara Gałan.

Swiss Contribution

logoobserwatoriummale

Parafia w Trzeszczanach

ePUAP

PCZK Hrubieszów ostrzeżenia o zagrożeniach

Monitor Polski

Dziennik Ustaw

Powiat Hrubieszów

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

mikroporady.pl

Lubelskie

Informacyjna Agencja Samorządowa

https://internet.gov.pl/