Sport
Historia piłki nożnej w Gminie Trzeszczany

Kronika najważniejszych wydarzeń piłkarskich LZS „Płomień” Trzeszczany.

Oprócz rozgrywek o mistrzostwo klasy „C” drużyna brała udział w różnego rodzaju turniejach. „Największym sukcesem tamtych lat było zwycięstwo w Turnieju w Strzyżowie. Tam zespół odniósł wysoką wygraną nad drużyną gospodarzy 9:0 i niespodziewanie pokonał pierwszą drużynę „Tomasovii” Tomaszów Lubelski 1:0 zdobywając cenny puchar” .
„W sezonie piłkarskim 1988/89 „Płomień” uzyskał awans do ligi okręgowej. Po pierwszej rundzie, Trzeszczany uplasowały się na 9 miejscu strzelając w sumie 26 goli i tracąc 21. Zespół „Płomienia” występował w następującym składzie: Grabowski Andrzej, Krawczyk Sławomir, Malimon Tomasz, Leśniak Stanisław Nowak Jan, Stopa Grzegorz (1 gol), Saweczko Sławomir (1 gol), Klocek Krzysztof (1 gol), Kidyba Jarosław, Maciąg Leszek (3 gole), Maciąg Henryk (3 gole), Kozielski Piotr (5 goli), Jeleń Roman (7 goli), Jeleń Ryszard, Muzyczuk Andrzej (3 gole), Baj Marek, Terebus Robert (1 gol), Głowacz Ryszard (1 gol), Cybulko Wojciech.”
W latach 1991/92 nastąpiła reorganizacja ligi wojewódzkiej na ligę międzywojewódzką, którą stworzyły zespoły byłych województw chełmskiego i zamojskiego. Priorytetem dla „Płomienia” było uzyskanie minimum 7 miejsca w rozgrywkach klasy wojewódzkiej, co umożliwiłoby grę w lidze międzywojewódzkiej. Jednak obawy, iż „Płomień” nie będzie w stanie sobie poradzić okazały się bezpodstawne. Po pierwszym sezonie jak na beniaminka drużyna prowadzona przez Bogdana Łysiaka zajmowała dobrą, ósmą pozycję. Według statystyk prowadzonych przez OZPN Zamość w sezonie 1990/91 drużyna z Trzeszczan sklasyfikowana została na 9 miejscu wśród najlepszych drużyn Zamojszczyzny. Rok później „Płomień” był szósty wyprzedzając m.in. „Unię” Hrubieszów i „Roztocze” Szczebrzeszyn.
Na zakończenie sezonu 91/92 klasy wojewódzkiej „Płomień” Trzeszczany zajął ostatnie miejsce premiowane awansem i sezon 92/93 rozpoczął już w nowej lidze chełmsko-zamojskiej.
Zawodnicy „Płomienia” Trzeszczany w 1992r. wyjechali na mecz do Chełma gdzie byli podejmowani przez „Chełmiankę”, która na własnym stadionie nie przegrała od kilkunastu spotkań.. Po pierwszej połowie „Płomień” wygrywał 2:0 dzięki trafieniom Grzegorza Stopy i Tomasza Malimon. Wynik końcowy brzmiał 1:3 dla gości! O „Płomieniu” zrobiło się głośno, choć był to typowy zespół środka tabeli, potrafił urywać punkty najlepszym drużynom w byłych województwach zamojskim i chełmskim. Przekonali się o tym wspomniana wyżej „Chełmianka” Chełm i „Łada” Biłgoraj, która również na własnym boisku przegrała 2:1.
23 sierpnia 1993 roku „Płomień” pokonał w Biłgoraju miejscową „Ładę” 2:1, bramki strzelili Roman Jeleń i Mirosław Oleszczuk.
Każdy mecz gromadził na stadionie około 300 – 400 widzów nie tylko z Trzeszczan, a gdy przyjeżdżały takie zespoły jak „Łada” Biłgoraj, „Hetman” Zamość, czy „Unia” Hrubieszów na takie widowisko przychodziło ok. 600 osób.
„W tym sezonie, aby utrzymać się w lidze międzywojewódzkiej zabrakło nam jednego punktu. Za karę, że „Płomień” nie zabezpieczył dostatecznie imprezy sportowej, został ukarany półrocznym zakazem gry na własnym stadionie.”
Po spadku do ligi „okręgowej” drużynie wiodło się średnio. Po rundzie jesiennej zaledwie jedenaste miejsce, „na wiosnę” skok o jedną pozycję. W sumie „Płomień” w 26 meczach zdobył 24 pkt., strzelając 42 gole, tracąc 57.
W tym sezonie wydarzył się jednak taki mecz, o którym pamiętają wszyscy obecni na tym spotkaniu. Drugiego października 1994 roku na boisko w Trzeszczanach przyjechała drużyna, „Alwy” Brody Małe, która zajmowała wtedy ostatnią pozycję w lidze. Po pierwszej połowie prowadziła drużyna „Alwy” 1:0. Po zmianie stron, drużyna gości nie dość, że nie potrafiła zagrozić bramce Szawierszenko Janusza, to miała problem z opuszczeniem własnej „szesnastki”. Napastnicy „Płomienia” Roman Jeleń oraz Mirosław Oleszczuk strzelili po trzy gole, siódmą bramkę zdobył Robert Terebus, cały mecz kończy się ostatecznie wysoką wygraną Trzeszczan 7:1. W tym samym sezonie „Płomień” po raz pierwszy w historii spotyka się z drużyną „Spartana” w walce o mistrzostwo ligi „O”. Rezultat tego spotkania to 1:2 dla zespołu z Nieledwi

Klub sportowy „WATRA” Nieledew powstał w latach sześdziesiątych.
W tej klasie i pod ta nazwa Klub gra z różnym powodzeniem przez okres 15 lat z przerwą pod koniec lat 70-tych.
W roku 1980 z inicjatywy Krzysztofa Pietrek pochodzącego z Wodzisławia Śląskiego i przy dużym zaangażowaniu działaczy i młodzieży powstaje Klub Sportowy LZS „Vizana” Nieledew.
W skład drużyny, która wiosną 1980 roku przystąpiła do rozgrywek o mistrzostwo w klasie „B”, stanowili następujący zawodnicy:
Bramkarz: Drozda Jan
Obrońcy: Kusz Ryszard, Maziarz Marek, Bednarczuk Lesław, Złotówka Henryk, Kuśmirek Ireneusz, Kuśmirek Dariusz
Pomocnicy i napastnicy: Pietrek Krzysztof, Cyprys Ildefons, Szopiński Wiesław, Kopczyński Krzysztof, Oleszczuk Leszek, Maciuk Jan, Łukiewicz Jerzy, Kurzawa Marian, Nieradko Mariusz. Trener i zawodnik zespołu Krzysztof Pietrek.

Pierwszy mecz „Vizany” odbył się 04.04.82 r. w Tyszowcach. Nieledew wygrała wysoko 5:1. Bramki dla zdobyli; Kuśmirek J. Kuśmirek D. Pietrek K. Cyprys I. Szopiński W.
Najlepsi strzelcy „Vizany” Nieledew w sezonie 81/82.
 Maciuk Jan 9
 Cyprys Ildefons 7
 Szopiński Wiesław 3
Do rozgrywek o mistrzostwo klasy „A” w sezonie piłkarskim 82/83 „Vizana” Nieledew przystąpiła w następującym składzie:
Bramkarz: 1. Drozda Jan
Obrońcy: Kusz Ryszard, Maziarz Marek, Bednarczuk Lesław, Bekier Henryk, Kuśmirek Ireneusz, Kuśmirek Dariusz, Kucyk Jerzy, Kusz Bronisław
Pomocnicy i napastnicy: Piotrek Krzysztof, Cyprys Ildefons, Szopiński Wiesław, Kopczyński Krzysztof, Oleszczuk Leszek, Maciuk Jan, Łukiewicz Jerzy,
Po reorganizacji zamojskiej „klasy okręgowej” pięć zespołów weszło do „klasy międzywojewódzkiej”, do klasy okręgowej awansowały trzy drużyny z „A” klasy tj.; „Echo” Zawada, „Aleksandria” Aleksandrów, „Vizana” Nieledew. Pozostałe drużyny to: „Ruch” Izbica, „Granica” Lubycza Królewska, „Tanew” Majdan Stary, „Sokół” Zwierzyniec, „Igros” Krasnobród, „Olimpiakos” Tarnogród, „Hetman II” Zamość.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna „Ruchu” Izbica, którą zespół z Nieledwi jako jedyna drużyna ligi okręgowej potrafiła pokonać dwukrotnie. U siebie „Vizana” wygrała 3:1, a w Izbicy 1:0.
W sezonie 84/85 klasa „O” liczyła 12 drużyn. Zespół Nieledwi uplasował się na 6 pozycji, osiągając 8 zwycięstw, 4 remisy, 8 porażek.
Sezon 85/86 okazał się najsłabszym dla piłkarzy „Vizany”. W 26 rozegranych meczach wygrali zaledwie 8 spotkań, jedno zremisować, natomiast porażek było aż 15. Po tak ciężkich dwóch rundach, zespół z Nieledwi przestał istnieć aż do roku, 1989 kiedy to w miejsce nieistniejącej „Vizany” powstał nowy klub sportowy „Spartan” którego głównym założycielem był Tadeusz Kondratiuk.
Po zdobyciu mistrzostwa klasy „B” „Spartan” awansował do klasy „A”.
Rozgrywki o mistrzostwo klasy „A” drużyna z Nieledwi rozpoczęła od wygranego meczu z „Relaxem” Radecznica 3:2. Na wyjeździe w Bełżcu z miejscowym „Orkanem” „Spartan” odniósł wysokie zwycięstwo 5:0, następnie pokonał u siebie 2:1 „Orion” Derenia.
Kolejny sezon był dla „Spartana” niezwykle udany. Wysokie wygrane nad Józefowem (5:0), Tereszpolem (6:1), Radecznicą (10:0) i Łaszczowem (7:0) dały po rundzie jesiennej 5 lokatę. Największy sukces w rundzie wiosennej było zwycięstwo nad liderem - „Ostoją” Skierbieszów 9 : 0.
Po tym sezonie „Spartan” Nieledew wywalczył awans do ligi „okręgowej” i tu po raz pierwszy w historii rozgrywek ligowych, spotkał się z „Płomieniem” Trzeszczany. Wynik tego spotkania to 2:1 dla „Spartanu”. Obie bramki dla Nieledwi strzelił Szopiński Wiesław, a dla Trzeszczan honorowe trafienie zaliczył Roman Jeleń.

Kronika najważniejszych wydarzeń piłkarskich GLKS „Płomień-Spartan” Nieledew.
W nowym sezonie połączona drużyna z Trzeszczan i Nieledwi wyróżniła się w województwie zamojskim (oprócz osiąganych wyników), również dużym potencjałem zgłoszonych zawodników.
Pierwsze miejsce zajął „Kryształ” Werbkowice, prowadzony przez Mariana Cisło – późniejszego trenera „Płomień – Spartan”. Zespół z Werbkowic awansował do IV ligi dzięki lepszemu bilansowi w dwumeczu z „Prywaciarzem” Tomaszów Lub. W tym sezonie Trzeszczany osiągnęły dobrą średnią, 2,30 gola na mecz.
Sezon 1996/97 „Płomień – Spartan” zakończył na bezpiecznej 7 pozycji, gdzie w 26 meczach zdobył 43 punkty strzelając 49 i tracąc 56 bramek. Awans do czwartej ligi wywalczył zespół „Sparty” Wożuczyn.
Kolejny sezon był już zdecydowanie lepszy. Trenerem został Krzysztof Kopczyński, który postawił na młodzież i nie zawiódł się. Mimo takiej wpadki jak z „Orłem” Tereszpol, gdzie „Płomień” przegrał aż 0:7 to generalnie można było uznać końcowe czwarte miejsce za ogromny sukces. W drużynie występowało wtedy ośmiu zawodników poniżej 20 roku życia.
Byli to: Sylwester Traczuk, bramkarz – rocznik 1978. Środkowi, pomocnicy Damian Szaruga (80) i Piotr Kicana (77). Obrońcy, Krzysztof Kusz (81), Jerzy Lipski (78), Paweł Michaluk (79). Boczni pomocnicy, Marcin Hawro (80), Wojciech Łysiak (79). Jedynie w ataku grali dwaj znakomici, doświadczeni zawodnicy, Roman Jeleń i Mirosław Oleszczuk.
„Płomień – Spartan” w 26 meczach zgromadził 43 punkty, stosunkiem bramek 56–39. Po reorganizacji ligi okręgowej w 1999 roku „Płomień – Spartan” musiał rozegrać 32 spotkania. Zajął 15 pozycję zdobywając 31 punktów strzelając 53 bramki, ale tracąc, aż 88. Mimo zajmowanego przedostatniego miejsca w tabeli „Płomień” utrzymał się.
W sierpniu 2000 roku rozpoczął się kolejny sezon. Zdobycie 51 punktów w 32 meczach dało 6 miejsce. Pierwszą pozycję zajął „Hetman” Zamość. Do ciekawszych wydarzeń tamtego roku z pewnością należały mecze z „Hetmanem”. U siebie zwycięstwo 1:0, i remis na stadionie w Zamościu.
Od roku 2001 w „Płomieniu” zaczęły się kłopoty kadrowe. Emigracja za granicę zawodników spowodowała, iż drużynie zabrakło piłkarzy, którzy byliby w stanie walczyć o mistrzostwo w klasie okręgowej. Jeszcze ten sezon udało się wywalczyć dziesiątą pozycję i dzięki 60 strzelonym golom oraz zdobyciu 44 punktów „Płomień” się utrzymał.
Zimą odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Halowej Piłce Nożnej w Hrubieszowie, gdzie „Płomień” zajął pierwsze miejsce i wywalczył awans na mistrzostwa powiatowe w Bychawie. Tam po pierwszym dniu „Płomień – Spartan” zajmował ostatnie miejsce, by następnego dnia wygrać pozostałe spotkania i ostatecznie zająć III lokatę. Na turnieju w Bychawie grali następujący zawodnicy: bramkarze – Dawid Smolbik i Sylwester Traczuk. W polu grali: Wiesław Hałucha. Sławomir Wygachiewicz, Sławomir Oleszczuk, Mariusz Bednarz, Krystian Szaruga, Wojciech Łysiak, Marcin Kondratiuk, Marek Złotko.

W sezonie 02/03 „Płomień – Spartan” spadł do klasy „A”.
W czerwcu odbyły się eliminacje do IV Igrzysk LZS, które wygrał „Płomień”. Igrzyska odbyły się w sierpniu w Wisznicach. Nieledew wystawiła dwie drużyny, jedną w piłkę siatkową i jedną w piłkę nożną. Piłkarze zajęli wysokie drugie miejsce przegrywając tylko z drużyną Milejowa, różnicą jednej bramki.
V - ce mistrzostwo wywalczyli: Grzegorz Sczepanik, Jarosław Janicki, Robert Terebus, Marek Złotko, Wojciech Łysiak, Marcin Hawro, Marcin Kondratiuk, Krystian Szaruga, Sławomir Oleszczuk. Trener –Krzysztof Kopczyński

Po tak słabym początku w klasie „A” z funkcji trenera zrezygnował Krzysztof opczyński, jego miejsce zajął Marian Cisło. Pod jego wodzą zespół zanotował znakomitą serię 14 kolejnych zwycięstw. W ostatniej jesiennej kolejce „Płomień” wyprzedził prowadzącą dotychczas „Spartę” Łabunie i prowadzenia nie oddał już do końca.
Po zakończeniu sezonu, pod wodzą trenera Cisło, „Płomień” wrócił, do „Okręgówki”. „Przegraliśmy jedynie ze „Spartakusem” Szarowola i tylko raz zremisowaliśmy – ze „Spartą” Łabunie. Awans zapewniliśmy już sobie w połowie rundy wiosennej. Najskuteczniejszym zawodnikiem „Płomienia” był Wojciech Łysiak. Strzelił 24 bramki, on też, obok Romana Jelenia i Leszka Malowanego należał do najrówniej grających zawodników.
W osiągnięciu tych wyników brali udział: Dawid Smolbik, Adam Bogucki, Jerzy Kowalski, Sławomir Oleszczuk, Zbigniew Malinowski, Wiesław Hałucha, Radosław Korkosz, Andrzej Kwaśniewski, Marcin Hawro, Dariusz Kogut, Leszek Malowany, Krystian Szaruga, Jarosław Janicki, Wojciech Łysiak, Marcin Kondratiuk, Roman Jeleń, Tomasz Świst, Paweł Kożuch, Marek Złotko, Karol Bobak i Norbert Barszczewski.
W sezonie 05/06 drużynę z Nieledwi nadal prowadził trener Marian Cisło. Niestety nie mógł liczyć na tych samych zawodników, z którymi przez dwa sezony tak znakomicie kończył rozgrywki. Dariusz Korzeniowski, Wojciech Łysiak i Tomasz Świst wyjechali za granicę, Michał Rutkowski przeszedł do „Unii” Hrubieszów, Paweł Michaluk i Roman Jeleń zakończyli karierę. Zbigniew Malinowski nie wznowił treningów. W efekcie „Płomień” po słabym sezonie cudem utrzymał się w lidze zajmując ostatnie bezpieczne miejsce.
W sezonie 06/07 drużynę Płomienia trenuje mgr AWF Marcin Nowak, z gry w barwach klubu, rezygnuje Leszek Malowany, za granicę wyjeżdżają Adam Bogucki i Andrzej Kowalczuk.
W połowie rundy jesiennej ze stanowiska rezygnuje trener Nowak. Zawodnicy sami próbują przeprowadzać treningi, niestety po zakończeniu rundy „Płomień” zajmuje ostatnie miejsce w tabeli. W przerwie zimowej ponownie do zespołu przybywa trener Nowak tym razem Mirosław ojciec Marcina. Przygotował drużynę do rundy wiosennej bardzo dobrze, w sparingach drużyna spisywała się dostatecznie. Jednak z braków kadrowych, szczególnie na pozycji bramkarza, w połowie rundy rezygnuje trener Mirosław Nowak. Prowadzenia po raz kolejny podejmuje się „stary – nowy” trener Krzysztof Kopczyński. Rozpoczął od zwycięstwa nad odwiecznym „wrogiem” „Unią” Hrubieszów 2:1. Zwycięskie bramki zdobywa Tomasz Świst. Ostatecznie „Płomień – Spartan” utrzymuje się w lidze okręgowej.
W sezonie 07/08 drużyna po bardzo słabym sezonie spada do klasy „A”, po rocznej przerwie ponownie powraca na rok do ligi ogręgowej i ponownie spada do klasy „A” gdzie gra do chwili obecnej zajmując drugie miejsce premiowane awansem do klasy okręgowej.
W chwili obecnej w drużynie grają następujący zawodnicy:
Sylwester Traczuk, Marcin Kondratiuk, Paweł Bednarczuk, Adrian Pilarczyk Szymon Bogucki, Mariusz Podgórski, Emil Strycharczuk, Wojciech Łysiak, Karol Bobak, Aleksander Poterucha , Paweł Kożuch, Mikołaj Raczyński, Sławomir Oleszczuk, Piotr Szostak, Mariusz Całka, Szymon Brzuchala, Sebastian Wolanin.
Trener zespołu - Jarosław Janicki

HISTORIA PIŁKI SIATKOWEJ W GMINIE TRZESZCZANY

LATA 1981 – 1984

Skład drużyny


Zawodnicy ci grali w „A” klasowej lidze obejmującej były powiat hrubieszowski, były to początki dobrych lat siatkówki męskiej na terenie gminy Trzeszczany.
Drużyna zajmowała I miesca w tabeli we wszystkich sezonach rozgrywkowych

Po trzyletniej karencji piłki siatkowej na terenie naszej gminy, działacz sportowy, absolwent AWF Bogusław Łysiak reaktywuje zespół siatkówki było to w roku 1986.

Skład drużyny:

W latach 1983-1984 następuje rozwiązanie ligi siatkówki na terenie województwa zamojskiego.

Drużyna w /w składzie bierze udział w turniejach powiatowych i wojewódzkich LZS.
Lata 1986-1996 to pasmo sukcesów :
Mistrzostwo województwa zamojskiego LZS – 1986 – Igrzyska LZS -Szczebrzeszyn
V-ce mistrzostwo województwa zamojskiego – 1987- Igrzyska LZS -Zamość
V-ce mistrzostwo województwa zamojskiego – 1988- Igrzyska LZS -Józefów
I miejsce na turnieju wojewódzkim w Werbkowicach 1989 roku
I miejsce na turnieju w Lubyczy Królewskiej – 1989
I miejsce na turnieju we Włodawie drużyn związanych z Przedsiębiorstwami Robót Drogowo Mostowych Polski Południowo –Wschodniej. Finał z PRDM Opoczno -198
To był jeden z ostatnich turnieji siatkówki z trenerem Łysiakiem / zają się tworzeniem drużyny piłkarskiej w Trzeszczanach/ ,

Koniec lat 90-tych
i ich początek to marazmu w siatkówce, drużyna bierze udział tylko w turniejach powiatowych i sporadycznie wojewódzkich, trenerem zespołu zostaje mgr Mieczysław Rudnik nauczyciel wf w SP Zadębce.
Druzyna nadal niema sobie równych w powiecie hrubieszowskim.

W latach 1995-96 z drużyny odchodzą zawodnicy – Mieczan Mieczysław, Edward Sarzyński, Marek Sobieraj, Marek Maziarz , przychodzą Wiesław Nowosadzki, Paweł Wysocki, Kulik Janusz, Andrzej Kucyk, Wiesław Szopiński-Mistrzostwo województwa zamojskiego – 1995 – Igrzyska LZS w Suścu.
Mistrzostwo województwa zamojskiego – 1996 – Igrzyska LZS w Lubyczy Królewskiej
V miejsce na mistrzostwach województwa lubelskiego – 2000 r. w Suścu
VI miejsce na mistrzostwach województwa lubelskiego – 2002 r. w Wisznicach.
III miejsce na turnieju międzynarodowym – 2009 -Hrubieszów

Sukcesy drużyny siatkówki niebyły dziełem przypadku w drużynie występowali amatorzy związani z takimi klubami jak;
Stanisław Mieczan, Edward Sarzyński, Wiesław Szopiński - Tomasowia Tomaszów Lubelski
Krzysztof Kopczyński – „Łada” Biłgoraj
Artur Wójtowicz, Dariusz Poleszak – „Leśnik” Biłgoraj
Marek Sobieraj –AZS Kraków
Janusz Wojtak – KS Pruszków

Reasumując powyżej zamieszczone informacje możemy stwierdzić że siatkówka na terenie naszej gminy była bardzo prężną i silną dyscypliną do dnia dzisiejszego reprezentujemy naszą gminę na turniejach na terenie naszego powiatu są to też turnieje międzynarodowe z udziałem drużyn z Ukrainy.